Tort Hiszpanski 3
Torty w polskiej tradycji kulinarnej znalazły się za sprawą królowej Bony. Następnie francuscy cukiernicy udoskonalili ciasta i przekazali umiejętność pieczenia biszkoptów. Wreszcie duże zasługi dla polskiego cukiernictwa mieli (już po zaborach) Austriaccy. To ich słynne torty najpierw podbiły Galicję a później całą Polskę a wielki rozwój cukiernictwa w Polsce przypada na drugą połowę XIX wieku. I tak powstały dziesiątki znakomitych tortów, przygotowywanych zawsze na wielkie okazje takie jak śluby, chrzciny, urodziny i święta.

Tort Hiszpański nie wymaga zbyt dużo pracy jednak odpieczenie krążków bezowych zajmuje troszkę czasu. Ale smak jest bardzo wykwintny i stanowi niebywałą przyjemność dla podniebienia. Stanowi połączenie chrupiącej słodkiej bezy z kremem ze słodkiej śmietany przełamany kwaśną wiśnią.

Beza

Składniki:
  • 4 białka ( około 160 g)
  • cukier kryształ ( 320 g)

Bezy można też przygotować z innej porcji białek, należy trzymać się tylko zasady, że na 1 porcję białka przypadają 2 porcje cukru.

Przydadzą się również dwa garnki, jeden większy i jeden mniejszy – bo masę ubijać będę na parze oraz mikser bo on znacznie ułatwia pracę ( ale fani robótek ręcznych mogą spróbować z tradycyjną trzepaczką do jajek).

Wykonanie:

Do większego garnka wlewam wody, tyle aby po włożeniu mniejszego garnka nie był on zanurzony w wodzie a jedynie podgrzewał się na parze powstającej podczas gotowania. Jednocześnie nastawiam piekarnik na 160 oC góra i dół.

Gdy woda zacznie się gotować wkładam mniejszy garnek do którego od razu przekładam białka i cukier i mieszam trzepaczką rózgową, na nie za dużym ogniu – żeby nie zrobiła się jajecznica. Gdy cukier zacznie się rozpuszczać po około 3-5 minutach, masę zaczynam ubijać mikserem, całość procesu powinna trwać około 15 minut do momentu aż cukier całkowicie się rozpuści a masa będzie śnieżno biała i dość gęsta tak że wzory pisane piórami miksera będą pozostawać a nie zlewać się.

Blaszkę wykładam papierem do pieczenia, dzięki czemu upieczone krążki bezowe nie przykleją się. Za pomocą talerza i ołówka odrysowuje dwa okręgi na papierze, tak żeby równo wyłożyć masę bezową i otrzymać idealne krążki. Pozostawiam odrobinę masy, którą przełożyłam do rękawa cukierniczego i wycisnęłam kilka rozetek w wolne miejsca na blaszce i zachowując między nimi odległości bo podczas pieczenia trochę urosną. Będą później służyły do dekoracji.

Blaszkę wkładam na środkową półkę pieca i od razu zmniejszam temperaturę do 110°C. Gdy na bezach zacznie tworzyć się twarda skorupka zmniejszam temperaturę do 60 oC i tak susze je przez 4 godziny. Po tym czasie krążki bezowe są gotowe i pozostawiam je w wyłączonym piekarniku, aby ostygły.

Krem

Składniki:
  • 400 ml 30% śmietany kremówki
  • 1/2 laski wanilii
  • 4 łyżeczki żelatyny
  • około 70 ml przegotowanej letniej wody
  • mały słoik wypestkowanych wiśni lub konfitura wiśniowa
Wykonanie:

Żelatynę zalewam wodą i odstawiam aby napęczniałą na około 30 minut. Gdy żelatyna jest gotowa, ubijam śmietanę.

Schłodzoną śmietanę przelewam do miski, ½ laski wanilii przekrawam wzdłuż na pół i tępą stroną noża wyskrobuje ziarenka wanilii i dodaje je do śmietany. Ubijam mikserem na średnich obrotach, ale nie zupełnie na sztywno. Gdy śmietana ma odpowiednią konsystencję, rozpuszczam żelatynę. Kubek z żelatyną wkładam do garnuszka z gotującą się wodą i rozpuszczam ją w kąpieli wodnej, tak przygotowaną żelatynę, dodaje lejąc strumieniem do śmietany, jednocześnie ją miksując aby nie utworzyły się gródki. Gdy śmietana połączona jest z żelatyną, odkładam mikser i jeszcze chwilę mieszam ją za pomocą łyżki, aż zacznie gęstnieć.Tort Hiszpanski 2

Składanie tortu

Krążek bezowy układam na talerzu, wykładam na niego cześć śmietany, rozkładam wiśnie odsączone z syropu. Przykrywam drugim krążkiem, wykładam resztę śmietany, na około dekoruję go małymi bezikami i wiśniami. Gotowy tort dobrze schładzam.Tort Hiszpanski 1

*Należy uważać gdy tort schładzamy w lodówce, gdyż śmietana łatwo łapie zapachy.

Agata