jajca 3

Od setek lat wiadomo, że najważniejszym symbolem Wielkanocy jest jajko, uważane za symbol życia, odradzania się i zmartwychwstania. 

W staropolskiej tradycji wykorzystywano je nie tylko w kuchni, ale również w obrzędach związanych z pracą w gospodarstwie: „Gdy na wiosnę pierwszy raz wyprowadzano bydło na pole,  kładziono na progu stajni jajko, które po przejściu stada oddawane było biednym z prośbą o modlitwy za bydło”*, tak aby się dobrze chowało a krowy dawały dużo mleka. Ponadto w każdy narożnik nowego domu kładziono jajko na szczęście. Wkładano również do trumien aby dusze zmarłych się nie błąkały. W religii katolickiej jajko symbolizowało Stary i Nowy Testament, a więc skorupka Stary i żółtko Nowy rozumiane jako przymierze Boga z ludźmi. Jak mawiał Borzywojowicz jako jest „samoistną, żywą, w stanie chwilowego uśpienia pozostającą istotą, symbol siły tworzącej i niszczącej, dnia i nocy, żywota i śmierci, tego przebytego życia, które zgasło i tego nowego, które ma się zacząć…”**

I my na Wielkanoc nie stronimy od jajek. My dziś Państwu proponujemy jaja faszerowane po polsku:

Składniki:

5 jaj na twardo

30 g suszonych grzybów

2 łyżki świeżego startego chrzanu (lub 2 łyżeczki czubate ze słoiczka)

2 łyżki natki pietruszki (może być rozmrożona)

2 łyżki masła

1 surowe żółtka

1 łyżka bułki tartej

pieprz, sól

olej do smażenia

jajca 1

Wykonanie:

Grzyby moczymy na noc w letniej przegotowanej wodzie. Gotujemy jajka, przecinamy wzdłuż ostrym nożem. Mają być nadal w skorupce. Wyjmujemy żółtko oraz delikatnie całe białko pozostawiając samą skorupkę. Chrzan, jajka, grzyby, pietruszkę przepuszczamy przez maszynkę lub miksujemy blenderem.  Do gotowej masy dodajemy masło i  surowe żółtko, doprawiamy i ucieramy. Przygotowanym farszem nadziewamy jaja i jak pisała Maria Marciszewska „nakładać tem skorupki jaj nie bardzo wysoko, posypać tartą bułką, ukarbować nożem po wierzchu”***. Smażymy na patelni na dobrze rozgrzanym oleju (farszem do dołu).  W klasycznych przepisach zamiast grzybów do nadzienia używało się samej pietruszki bądź szczypioru z gęstą śmietaną.

 

jajca 2

 

Ola

*”Polska Wielkanoc” Hanna Szymanderska

** „Dawne zwyczaje wielkanocne” Borzywojowicz

***Kucharka szlachecka” Maria Marcieszewska