1-DSC_0450

Jak już mamy ryby to poniżej podaje przepis na ich tradycyjne wykonanie. Zanim zaczęłam przeglądać stare książki kucharskie nie spodziewałam się, że w niektórych będą osobne rozdziały nad każdym gatunkiem! To jak my teraz ubogo jemy. Żyjemy w czas importu i eksportu a tak naprawdę ceny dobrego jedzenia przerastają nasz rodzinny budżet a kiedyś… szło się na targ, do portu i tam cuda cudeńka, tylko wybierać w kolorach, zapachach, smakach… no cóż wykorzystajmy jeszcze ten potencjał co jest:)

Składniki i przygotowanie:

„Ugotować na wpół oczyszczonego i nasolonego leszcza, a potem dusić go jeszcze przez 10-15 minut w sosie z rodzynkami i migdałami (…) Zrobić rumianą zaprażkę z łyżki masła i mąki, rozprowadzić rosołem lub smakiem z ryby, stosownie do tego czy sos ma być do mięsa lub do ryby. Dodać pół łyżeczki przyprawy Maggiego, garść obranych rodzynków, garść oparzonych i drobno poszatkowanych migdałów, wcisnąć sok z pół cytryny, wsypać dwie łyżeczki miałkiego cukru i trochę karmelu dla koloru, a dla wykwintniejszego smaku można dodać kieliszek wina czerwonego lub pół kieliszka Malagi. Wysadzić go dobrze i podać do potrawy z ozora lub karpia na szaro”.

Ja przygotowałam wywar z 2 szklanek wody wrzucając do niej 1 średnią marchew, 1 pietruszkę i natkę selera. Gdy wywar się pogotował (ok. 15 minut) włożyłam dorodnego leszcza. W drugim rondelku roztopiłam ok. 100 g masła i szybkim ruchem wymieszałam z łyżką mąki. Dolałam szklankę wywaru (przelanego przez sito). Maggi nie używamJ Na patelni sprażyłam migdały, wrzuciłam do sosu, dodałam poszatkowane rodzynki, sok z połówki cytryny i pogotowałam ok. 10 minut. Na koniec skarmelizowałam cukier na patelni: roztopiłam łyżkę masła, wsypałam łyżeczkę masła i energicznie zmieszałam, po kilkunastu sekundach zdjęłam z ognia i dodałam do sosu. Sos dalej się podgotowywał ok. 4 minuty. Smak wyborny. Bardzo podobny do sosu potrawkowego tylko wywar rybny nadał mu specyficznego, wyjątkowego smaku. Polecam!

Ola

W podobny sposób można przygotować wiele innych ryb np. karpia na Wigilię:

 

 

Minikowo karp 2