DSC_1001e

 

Dziś małe przypomnienie smaku gęsiny. Gęś nierzadko zatrważa nas swoją ceną. Jednak to dorodne, ale jakże czcigodne ptaszysko można wykorzystać na wiele sposobów stąd po przeliczeniu ilości potraw z jednej gęsi jej cena drastycznie maleje a o jej właściwościach smakowych i zdrowotnych można rozmawiać godzinamiJ Gęsina to  przede wszystkim bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i białka a smak… mhmhmh nie do przekazania słowami

Składniki:

1 korpus gęsi, 2 skrzydła

2 l wody

3 średniej wielkości  marchewki

2 małe pietruszki

1 mały seler

2 cebulę

2 liście laurowe

5 ziarenek ziela angielskiego

2 jajka

0,5 kg. boczku

0,5 kg. wątróbki

(wątróbkę można dodać wieprzową wtedy jeszcze lepiej pasztet się zawiązuje)

pieprz, gałka muszkatołowa, majeranek i sól do smaku

100g bułki tartej

1 duża sucha bułka

0,5 l. wywar z gęsi do pasztetu

pasztet 1e

Wykonanie:

Przygotowanie pasztetu zaczynamy od klasycznego rosołu. Do zimnej wody włożyłam kości i mięso gęsie oraz liść laurowy i ziele angielskie. Po 15 minutowym podgotowaniu dodałam warzywa i podsmażoną na suchej patelni, pokrojoną w plastry 1 cebulę. Gotowałam rosół aż warzywa były na pół twarde. Włożyłam wątrobę na 10 minut, żeby się tylko zaparzyła w wysokiej temperaturze. Na gęsim smalcu podsmażyłam surowy boczek, nie musi się mocni spiec, wystarczy 5-7 minut.

Zalewamy w kubeczku suchą bułkę mlekiem tak aby była przykryta. Potem zabieramy się do oddzielania mięsa z kości. Mielimy przez maszynkę razem z warzywami i cebulą z rosołu, boczkiem, wątróbką i drugą, świeżą cebulą oraz bułką. Dodajemy jajka, gałkę, majeranek, sól i pieprz. Dolewamy pół szklanki wcześniej przygotowanego wywaru. Mieszamy bardzo dokładnie wszystkie składniki. Wyjmujemy blachę, smarujemy sowicie masłem i obsypujemy bułką tartą. Nastawiamy piekarnik na 180º i pieczemy ok. 15-20 minut. Zmniejszamy temperaturę do 130º i dopiekamy 30 min. Czas pieczenia zależy od naszej formy. Dobrze wypieczony pasztet musi być złotobrązowy na górze i po bokach. Dla pewności wkładamy widelec i sprawdzamy czy jest dobrze wypieczony. Do pasztetu najlepiej smakują gruszki lub śliwki w occie.

Ola