Weżmij mleka słodkiego kwartę, jajec ósm rozbij, a zmieszaj z mlekiem przydawszy cukru, szafranu. Wstaw to w kocioł wody tak, żeby garnuszek po kraje wody zalał, nakryj, a warz tak długo, aż uwre, wybieraj łyżką na talerze, potrząśnij cynamonem i cukrem, a daj na stół.*

*Compendium Ferculorum – S. Czarnecki

 

rosiata 1

Dzisiejsze desery w niczym nie przypominają dawniejszych wet, podawanych jako zwieńczenie posiłku. Były to głównie owoce, sery i w ogóle nabiał, na wety chętnie też przegryzano młode warzywa i orzechy. Stąd w pierwszej polskiej książce kucharskiej słodycze nie stanowią dość istotnego miejsca.* Jednak kilka przepisów zostało tam zawartych. Tak jak właśnie dzisiejsza rosiata. Jest to deser oparty na mleku i jajkach z dodatkiem oczywiście szafranu i cynamonu.

A jakże nasi staropolscy przodkowie nie żałowali przypraw. Polska była wówczas krajem zamożnym i gdy zaczęto sprowadzać cukier, przyprawy, migdały, cytrusy, wina włoskie i francuskie, chętnie korzystano z tych kosztownych przypraw, przyprawiano wszystko, często zbyt obficie, to u nas panowała wtedy najostrzejsza kuchnia w Europie. No ale przecież świadczyło to o majętności gospodarza, wszak cena szafranu porównywana była z wartością złota. To z tego okresu pochodzi powiedzenie:  „Pieprzno i szafranno, moja mościa panno”. Szafran nadaje potrawą ładny złoto-zółty kolor, jednak zbyt duża jego ilość sprawia że potrawa staje się gorzka. Szafran znany jest też jako afrodyzjak. Wierzono, że zwiększa on popęd płciowy u mężczyzn, silnie pobudza kobiety oraz przedłuża trwanie aktu miłosnego.

rosiata 2

Składniki:

  • 125 ml mleka 3,2%
  • 125 ml śmietany kremówki 30%
  • 2 jajka
  • 3 łyżki cukru
  • szczypta szafranu
  • cynamon i cukier puder do dekoracji
  • 2 garnki większy i mniejszy ( który zmieści się do większego tak aby móc przygotować deser na parze)

Wykonanie:

Do większego garnka wlałam wodę i postawiłam na ogniu. Jaja wbiłam do miski i ubijałam kilka minut mikserem, następnie dodałam mleko i cukier i jeszcze kilka minut miksowałam. Masę przelałam do mniejszego garnka i umieściłam w kąpieli wodnej. Dodałam szczyptę roztartego w palcach szafranu. Gotowałam od czasu do czasu mieszając aż do momentu gdy zgęstniało. Rozlałam do pucharków posypałam cukrem i cynamonem. Odstawiłam do wychłodzenia. Z podanych proporcji przygotowałam 3 porcje.

 

rosiata 5

 

*„Tatarskie ziele w cukrze” – J. Dumanowski

Agata i Ola

rosiata 3