malinowka-1

Jedna z lepszych takich nalewek jest malinowa, i dla tego téj przepis tu podaję. Garniec (litr) dojrzałych, przebranych należycie malin wsypać w gąsior czterogarncowy i nalać lekkim wystudzonym syropem z 6 funtów cukru i dwóch garncy wody, dolać pół garnca najlepszego spirytusu, zatkać i postawić na 10 dni w miernie ciepłe miejsce, ale nie na słońcu, kilkakrotnie co dzień kłócić, potrząsając gąsiorem. Po 10 do 12 dniach, gdy gąszcz opadnie, a płyn zupełnie będzie klarowny, zlać w butelki, zakorkować mocno i zachować w zimnej a wilgotnéj piwnicy.”*

Składniki:

  • 1 litr dojrzałych malin
  • 2 litry wody
  • 270 g cukru
  • 0,5 litra spirytusu

Wykonanie:

Ugotowałam syrop z wody i cukru. Maliny przełożyłam do 4 litrowego gąsiora. Zalałam wystudzonym syropem i spirytusem. Odstawiłam w niezbyt ciepłe i zacienione miejsce. Codziennie potrząsałam naczyniem. Gdy płyn stał się klarowny, zlałam do butelek i zamknęłam.

Wzorując się na tym przepisie nalewka wychodzi znakomicie. Ma delikatny smak i piękny kolor. Pamiętajmy jednak, że możemy również wykorzystać zwykłe, zakręcane butelki i niekoniecznie szczelnie korkować.

malinowka-3

malinowka-2

Ola

* Jedyne praktyczne przepisy konfitur, różnych marynat, wędlin wódek, likierów, win owocowych, miodów oraz ciast. Reprint z 1885 roku.