szare-kluchy-4

Kluski z tartych surowych ziemniaków to obowiązkowa pozycja w kuchni regionalnej i tradycyjnej. Swoje korzenia mają w kuchni wielkopolskiej, stąd poprawnie zamiast ziemniaków należy używać pyrów. Ich nazwa pochodzi od koloru, który zawdzięczają właśnie surowym pyrom. Produkt ten wpisany jest na Krajową listę produktów tradycyjnych – Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dawniej uważano szare kluski za danie dla uboższych warstw społecznych, dzisiaj są one serwowane zamiast ziemniaków do wykwintnych drugich dań. W domach i restauracjach podawane są jako drugie danie obiadowe – okraszone przetopionym boczkiem wędzonym z cebulką, z dodatkiem zasmażanej kapusty kwaszonej. Jeden z najstarszych zapisów dotyczący klusek szarych, pochodzi z książki „Najnowsza kuchnia” Marty Norkowskiej (wydanej w 1918 roku w Warszawie), która podaje:

Kluski kładzione z surowych kartofli. Pół garnca surowych kartofli utrzeć na tarce, włożyć w serwetę i dobrze wycisnąć, dodać 4 łyżki mąki i trochę soli, a kto chce 1 jajko surowe, kłaść na wrzącą wodę łyżką małe kluski (…).

szare-kluchy-1

Składniki:

  • 1 kg pyrów mączystych ( w typie kulinarnym C)
  • 2 jajka
  • 4 łyżki mąki pszennej
  • sól do smaku

Wykonanie:

Obranie pyry starłam na drobnych oczkach. Odcisnęłam z nadmiaru wody, za pomocą płóciennego ręcznika. Dodałam jaja, mąkę i sól. Wrobiłam na jednolitą masę. Konsystencja powinna być dość gęsta, tak aby kluski podczas gotowania się nie rozpadły. Zagotowałam wodę w garnku z odrobiną soli. Ja kluski przecieram za pomocą specjalnego sitka o dość dużych oczkach. Chociaż można je też nakładać łyżką uprzednio wylewając ciasto na talerz lub pokrywkę. Kluski gotowałam partiami, chwilę od wypłynięcia na powierzchnię wody. Wyjęłam łyżką cedzakową i od razu zahartowałam w zimnej wodzie.

Najlepiej smakują z podsmażonym boczkiem i zasmażaną kapustą kiszoną.

Agata