img_0956_e

Inspiracją do przygotowania tych ciasteczek jest zbliżający się Hubertus czyli święto myśliwych, leśników i jeźdźców.

Święto to, po raz pierwszy obchodzono około 1444 roku. Początkowo były to wielkie polowania.

W Polsce kult św. Huberta, nazywany hubertowinami lub hubertusem, sięga XVIII wieku. Z jego wprowadzeniem związane są dzieje dynastii władców saskich, którzy zasiadali na tronie polskim.

Z kolei w czasach II Rzeczpospolitej pierwszym organizatorem polowań hubertowskich w Spale był prezydent Ignacy Mościcki. Odbyło się ono 3 listopada 1930 roku.

Przepis pochodzi z książki Lucyny Ćwierczakiewiczowej „Jedyne praktyczne przepisy”. Pierwsze wydanie tej pozycji miało miejsce w Warszawie w 1858 roku. Ciasteczka mimo że, smażone na tłuszczu wcale nie są tłuste a smakiem przypominają kruche ciastka.

img_0957_e

Składniki:

  • ½ szklanki cukru
  • 3 żółtka
  • 3 jajka
  • 50 g masła
  • szczypta soli
  • skórka otarta z jednej cytryny
  • około 0,5 kg mąki
  • Dodatkowo do dekoracji cukier puder i mielony cynamon

Wykonanie:

Masło, jajka i cukier utarłam za pomocą miksera, następnie dodałam partiami przesianą mąkę (mąki należy dodać tyle, aby ciasto miało gładką dość zwartą, plastyczną konsystencję) i skórkę z cytryny. W końcowym etapie wyrabiania ciasta, odłożyłam mikser i zagniotłam je ręcznie.

Dalej zgodnie z instrukcją Pani Lucyny.

Odrywałam kawałek ciasta wielkości orzecha włoskiego, u kulałam w ręku na 3 calowy wałeczek (7,5 cm) i końcówką noża nadkrawałam wałek trzy lub cztery razy na przemian z jednej i drugiej strony, przez co uformuje się gałązka, czyli jeleni różek. Smażyłam na oleju (ale wielbiciele bardzo tradycyjnych smaków mogą do tego celu użyć smalcu) na złoty kolor około 8 minut co jakiś czas obracając. Następnie gotowe różki wyjmowałam na ręcznik papierowy aby odsączyć z nadmiaru tłuszczu. Na koniec Pani Lucyna proponuje aby posypać je cukrem pudrem z cynamonem ja jednak preferuje sam puder.

Przepis kończy moje ulubione zdanie: podać na leguminę 🙂

Z podanych proporcji przygotowałam 45 jelenich różków.

img_0951_ee

Agata