pomadki4

Subtelnie śmietankowe, domowej produkcji cukierki z nutą wanilii. Kilka składników a efekt bardzo smaczny. Wymagają tylko odrobiny zamieszania.

Przepis pochodzi z książki Lucyny Ćwierczakiewiczowej „Jedyne praktyczne przepisy”

pomadki2

„Kwartę niezbyt gęstej, słodkiej kremowej śmietanki wlać w rondel, wsypać dwa funty miałkiego cukru, postawić na ogniu i mieszać kopystką drewnianą, aby się cukier rozpuścił, włożyć pół laski wanilii, połupanej wzdłuż, a gdy się cukier zagotuje, wlać łyżkę syropu kartoflanego, albo sprzedawanego w większości składów krochmalu, lub odrobinę na koniec noża kremotartary, rozmieszanej z łyżką wody…

Na kawowe, po zagotowaniu cukru ze śmietanką, wlać kieliszek mocnej kawy z czterech łutów, na czekoladowe cztery łuty czekolady rozpuszczonej w łyżce śmietanki. Gdy wystygną, krajać nożem na podłużne kawałki i układać na małe papierki, zawinięte z dwóch stron nożem.”

Moja babcia natomiast dodawała do tych cukierków kilka kropli aromatu migdałowego, ale ja najbardziej lubię wersję klasyczną z wanilią.

Składniki:

  • 330 ml śmietany kremówki 30%
  • 1 i ¼ szklanki cukru
  • ½ laski wanilii
  • płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej

Wykonanie:

Śmietanę z cukrem podgrzewałam w rondlu do czasu jego rozpuszczenia.

Następnie dodałam ziarenka wanilii.

Gdy śmietana zaczęła się gotować, dodałam mąkę ziemniaczaną.

I od tego momentu, cały czas mieszałam, aż masa zaczęła gęstnieć, czyli około 25 minut. Jeśli nie będziemy mieszać, śmietana może się przypalić.

Gęstniejącą masę przełożyłam do silikonowej foremki.

Z podanych proporcji przygotowałam 30 niewielkich cukierków.

pomadki3

pomadki1

Agata